Sukienki koktajlowe – czym są i na jakie okazje pasują?

Opublikowany : 2020-02-10 14:40:37
Kategorie : Moda Rss feed , Poradnik Rss feed

Sukienki koktajlowe – czym są i na jakie okazje pasują?

Dziś bierzemy na tapetę sukienki koktajlowe – które wbrew pozorom nie są amerykańską wersją sukienek wizytowych.

Historia sukienek koktajlowych sięga pierwszej połowy XX wieku. Tuż po wojnie w 1948 roku, kiedy ludzie spragnieni byli zmian i powiewu świeżości w każdej dziedzinie życia, 43 letni Chrisitian Dior zaprojektował pierwszą sukienkę koktajlową. Jej prostota, uniwersalność, ponadczasowość i niewymuszona nonszalancja sprawiły, że świat oszalał na ich punkcie. I choć przez kilkadziesiąt lat charakter sukienek koktajlowych przechodził swoiste modyfikacje, to ich forma pozostała niezmienna i do dziś inspiruje młodych projektantów. Jej nazwa pochodzi od nazwy krótkiego, popołudniowego przyjęcia podczas których piło się koktajle i które wymagały mniej oficjalnych strojów, niż oficjalne przyjęcia. Coctail party zainspirowały Diora i jemu podobnych do stworzenia cocktail dress - niekwestionowanego hitu ostatniego stulecia.

Sukienka koktajlowa – ponadczasowy fason i wszechstronne zastosowanie

Ze względu na klasyczny krój, sukienki koktajlowe równie chętnie wykorzystywane są zarówno podczas półformalnych okazji, jak i przyjęć z rodzaju Black Tie. Półformalne spotkania, mimo że nie obowiązuje w ich trakcie dress code, wymaga jednak pewnej elegancji i stosownego ubioru. I właśnie na takie okazje stworzone zostały sukienki koktajlowe – o długości wahającej się od lekko poniżej kolan to kończącej się tuż nad kostką. I to właśnie długość świadczy o ostatecznym charakterze sukienki koktajlowej – dłuższe doskonale sprawdzą się podczas oficjalnych przyjęć, szczególnych okazji oraz wyjątkowych okoliczności, krótsze – to opcja na letnie przyjęcia weselne, chrzciny i komunie.

Charakterystycznymi cechami sukienek koktajlowych jest elegancka i nieprzekombinowana estetyka, która sprawia, że to strój odpowiedni na niemal każdą okazję. Poza wspomnianą wyżej długością, sukienki koktajlowe wyróżniają się także skromnym dekoltem oraz lekko rozkloszowanym dołem, dzięki któremu doskonale podkreślają talię. Najczęściej sukienki koktajlowe mają nie posiadają rękawów, dzięki czemu świetnie podkreślają smukłe ramiona. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wyjątkowy fason – wcięcie w talii, optymalna długość oraz dopasowana góra sprawiają, że to sukienka, która świetnie układa się na każdym typie sylwetki.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)