Mała czarna – kultowy model na każdą okazję

Opublikowany : 2019-10-14 15:40:55
Kategorie : Moda Rss feed

Mała czarna – kultowy model na każdą okazję

Są takie ubrania, które doskonale sprawdzają się w każdej sytuacji i mają wiele twarzy, a ich oblicza zmieniają w się w zależności od dodatków. Jednym z nich bez wątpienia jest mała czarna – kultowa sukienka, której historia sięga początków ubiegłego stulecia.

Mała czarna to symbol ponadczasowej klasyki oraz kwintesencja stylu i elegancji, która sprawdzi się zawsze. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za jej sławą stoi kilka istotnych faktów historycznych. Przede wszystkim charakterystyczny styl małej czarnej jest wypadkową trzech, nakładających się na siebie okresów: I wojny światowej, epidemii hiszpanki oraz emancypacji kobiet. Lata 20’ XX wieku to czas, w którym kobiety za pomocą małej czarnej podkreślały żałobę spowodowaną wojną i epidemią i jednocześnie podkreślały swoją niezależność, po raz pierwszy uwalniając się od wszechobecnych gorsetów. Później poszło już z górki – za niezaprzeczalnym fenomenem małej czarnej stoi Coco Chanel, która spopularyzowała ten model sukienki i sprawiała, że stał się kulowy i rozpoznawalny na całym świecie.

Wraz z upływem czasu, wariantów małej czarnej przybywało, jednak wciąż zachowała swój pierwotny charakter. To przede wszystkim sukienka, która doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji i w której każda kobieta wygląda elegancko i gustownie. Doskonale sprawdzi się jako wybór na co dzień, jak i na wielkie wyjścia – wystarczy podrasować ją nieco dodatkami, by całkowicie zmienić jej charakter. Kobiety kochają małą czarną właśnie za jej wielofunkcyjność i wielowymiarowość – w połączeniu z prostymi balerinami i skórzaną kurtką pozwoli Ci stworzyć stylową, casualową stylizację do pracy, a po zmianie butów na szpilki i dodaniu kilku biżuteryjnych drobiazgów –stanie się elegancją kreacją na wyjątkowy wieczór.

Niezaprzeczalnym atutem małej czarnej jest także to, że każda kobieta, niezależnie od wzrostu i typu sylwetki może doskonale się w niej prezentować. Chociaż początkowo ten typ sukienki charakteryzował przede wszystkim prostotą i skromnością, dziś można znaleźć modele odpowiednie dla każdego typu figury i o każdym wykończeniu – także bogato zdobione i wykończone koronką. Dopasowane, rozkloszowane, z długimi rękawami lub bez – możliwości jest bez liku.

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)